Nuk ndalen reagimet e Vetëvendosjes ndaj Lutfi Hazirit: Ky është zyrtari i lartë VV-së që flet për deklaratat e nënkryetarit të LDK-së

Leader of the opposition Vetevendosje (Self-determination) party and parliamentary elections candidate, Albin Kurti (L) arrives to attend a closing election campaign rally in Pristina on June 9, 2017. Nine years after proclaiming independence, fragile Kosovo votes on June 11 at a time of high tension with Serbia, rampant unemployment and some of its leaders threatened with prosecution for war crimes. / AFP PHOTO / Armend NIMANI (Photo credit should read ARMEND NIMANI/AFP/Getty Images)

Reagimet e zyrtarëve të Vetëvendosjes ndaj deklaratave të Nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri vazhdojbë. Kandidati për deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati, i ka reaguar deklaratave të fundit të nënkryetarit të parë të LDK’së, Lutfi Haziri.

Gjithçka dukej se po shkonte mirë në bisedimet mes dy subjekteve më të votuara në zgjedhjet e 6 tetorit. Grupet punuese të LDK’së dhe VV’së takohen çdo tre ditë dhe duket se përafrimi i programit qeverisës është shumë afër.

Por megjithatë, disa deklarata të Lutfi Hazirit mbrëmë duket se kanë ndikuar në një ftohje të vogël të raporteve mes zyrtarëve të VV’së dhe Hazirit.

Haziri kishte se emri i kryeministrit kalon nëpër zyret e LDK’së, në një postim në Facebook. Pastaj kishte polemizuar me një komentues duke thënë se janë të gatshëm të shkojnë përsëri në zgjedhje.

Ndaj këtyre deklaratave ka pasur reagime të shumta nga zyrtarë të VV’së, dhe tani ka reaguar edhe eksperti i ekonomisë nga Hekuran Murati.

“Deklarata të stilit “që s’e shutoj une penallin, e marr topin e shkoj në shpi”, nuk i bëjnë nder një partie që pretendon të jetë institucionaliste e shtetformuese”, ka thënë Murati.

“Shumë punë na pret, e kohë për të humbur nuk kemi. Qytetarët na votuan që të punojmë dhe ta kthejmë shpresën. Andaj edhe duhet të sillemi siç na takon”, ka shtuar ai duke i kujtuar Hazirit se VV ka fituar zgjedhjet dhe se Albin Kurti pritet të jetë mandatari për kryeministër nga një koalicion i mundshëm LDK-VV, kështu që ai bën thirrje të mos humbet më shumë kohë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *